Diagnoza kiły

Diagnoza kiły jest o tyle problematyczna, że jej objawy są podobne do objawów wielu innych chorób. Ważną rolę gra tutaj czujność i świadomość własnego organizmu. Jeśli w okolicach genitaliów pojawią się niepokojące lub nietypowe zmiany, należy natychmiast udać się do poradni wenerologicznej. Dużą rolę w ewentualnym leczeniu będzie miał wywiad środowiskowy, dzięki któremu będzie można ustalić wszystkie osoby mające kontakt z chorym i prawdopodobnie zarażone.

Najczęściej do wykrywania choroby stosuje się test serologiczny, z których najpopularniejszym jest VDRL. Wynik pozytywny tego testu należy potwierdzić dokładniejszymi testami takimi jak TPG, FTA-ABS.

Leczenie kiły

Kiłę można leczyć w każdym stadium choroby, ale oczywiście najłatwiej robi się to w pierwszych jej fazach. W tym celu stosuję się penicylinę, najstarszy antybiotyk znany ludzkości. Tym pacjentom, którzy są uczuleni na penicylinę, podaje się antybiotyki z innych grup. Kiły nie można leczyć żadnym domowym sposobem. Wizyta w poradni jest niezbędna. Antybiotyki niszczą krętka i chronią przed dalszymi uszkodzeniami organów. Leki nie są jednak w stanie odbudować uszkodzeń wywołanych syfilisem.

Be the first to comment on "Diagnoza kiły"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*